Aby Intermodalny Terminal Kontenerowy w Gdyni działał sprawniej, konieczna jest modernizacja dróg kolejowych wiodących do gdyńskiego portu. Temu celowi ma służyć projekt pn. „Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia – przebudowa i elektryfikacja”. Warte niemal 70 milionów złotych przedsięwzięcie ma być sfinalizowane do końca stycznia 2021 roku. Udało się też uzyskać unijne dofinansowanie inwestycji.
[ czytaj więcej ]O 2,5 procent terenów gminy Puck walczy miasto, które chce powiększyć swoje granice o dodatkową powierzchnię. Burmistrz, Hanna Pruchniewska, chce zyskać tereny m.in. dla potencjalnych firm, które miałyby stworzyć nowe miejsca pracy. Nie jest to pierwsza próba zmiany granic. Czy tym razem uda się zrealizować plan? Nie wiadomo, ponieważ wśród sąsiadów słychać głosy sprzeciwu.
[ czytaj więcej ]Mechowo to kolejna miejscowość w Gminie Puck, która została skanalizowana. Inwestycja jest już na finiszu — trwają ostatnie prace wykończeniowe. Przy okazji tych prac wymieniono również nawierzchnię na jednej z ulic.
[ czytaj więcej ]Tupadły i Rozewie – to dwie ostatnie miejscowości w gminie Władysławowo, które mogą zyskać tablice z kaszubskim nazwami miejscowości. Od 20 września ruszają konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie, które potrwają do końca miesiąca.
[ czytaj więcej ]Zwiększenie płacy minimalnej to wyrównanie szans dla najmniej zarabiających, może to być bodziec dla przedsiębiorców do szukania efektywnościowych rozwiązań - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
[ czytaj więcej ]Ponad 30 polskich miast podpisało deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności - poinformowało w poniedziałek Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Samorządy zapowiedziały więcej działań upowszechniających pojazdy elektryczne w transporcie publicznym i prywatnym.
[ czytaj więcej ]Władze Pucka zapraszają mieszkańców na konsultacje w sprawie zmiany granic miasta. Będą pytać pucczan, czy ci chcą poszerzenia terenu miasta o część gminy Puck.
[ czytaj więcej ]Cztery jednostki samorządowe z województwa pomorskiego otrzymają kolejne wsparcie finansowe, w związku ze stratami, które dotknęły je w pamiętliwej nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem w 2017 roku.
[ czytaj więcej ]Można już składać wnioski w ramach świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie rozpatrywał je od października.
[ czytaj więcej ]Niewielkie statki autonomiczne sterowane i nadzorowane przez pokładowy system komputerowy bez udziału człowieka będą w niedalekiej przyszłości pływały - mówił profesor Tadeusz Szelangiewicz z Akademii Morskiej w Szczecinie.
[ czytaj więcej ]PGE i PKN Orlen podpisały w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych (offshore). List przewiduje m.in. koordynację działań.
[ czytaj więcej ]Komisja Europejska w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie analizować wniosek ws. fuzji naszych dwóch gigantów branży petrochemicznej - Orlenu i Lotosu. Szefowie spółek liczą, że dzięki połączeniu nowy koncern będzie mógł odgrywać jeszcze większą rolę na arenie międzynarodowej i skuteczniej konkurować z innymi firmami. Dziś przyglądamy się, czemu ma służyć planowana fuzja i sprawdzamy, jak oceniają ją ekonomiści.
[ czytaj więcej ]Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po ewentualnej wygranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach rząd chce skoncentrować się na dalszym rozwoju infrastruktury. Szef rządu udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej" podczas 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy.
[ czytaj więcej ]Bezrobocie w województwie pomorskim znów jest rekordowo niskie i w lipcu 2019 roku wyniosło 4,4 proc. To jednak nie dla wszystkich dobra wiadomość. Pracodawcy borykają się bowiem z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników i zatrzymaniem ich w firmie. Najtrudniej mają przedsiębiorcy z powiatu starogardzkiego.
[ czytaj więcej ]Stopa bezrobocia zarejestrowanego za czerwiec br. w województwie pomorskim wyniosła 4,4 proc. W lipcu ten wyniki utrzymał się na identycznym poziomie. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla pracodawców, którzy mają problem w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników i zatrzymaniu ich w swojej firmie.
[ czytaj więcej ]Dwie absolwentki gdyńskiej „Trójki” – Weronika Gałka i Zofia Kwiatkowska – uzyskały maksymalny wynik 45/45 punktów z międzynarodowego egzaminu dojrzałości. Tak znakomity rezultat oznacza dołączenie do ścisłej światowej czołówki osób, które zdały maturę międzynarodową (IBO). Obie maturzystki odebrały specjalne nagrody prezydenta Gdyni. Swoją przyszłość wiążą z renomowanymi uczelniami na Wyspach Brytyjskich, gdzie będą studiować.
[ czytaj więcej ]Przemysł stoczniowy, jeśli chodzi o większe statki i statki specjalistyczne, będzie odbudowywany, to chcę zagwarantować - powiedział w poniedziałek w Józefowie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.
[ czytaj więcej ]PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy za ponad 2,6 mld zł netto na poprawę kolejowego dostępu do portów morskich w Gdańsku i Gdyni. Efektem prac będzie wzrost potencjału polskich portów - obsługa koleją większej ilości towarów, sprawniejsza odprawia cięższych i dłuższych pociągów. Projekty są dofinasowane ze środków unijnych instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”.
[ czytaj więcej ]W dniu 05 sierpnia 2019 do podpisu na biurko Prezydenta RP Andrzeja Dudy trafiła ustawa zmieniająca ustawę z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim.
[ czytaj więcej ]W poniedziałek (2 września), w tysiącach szkół w całej Polsce oficjalnie zainaugurowano rok szkolny 2019/2020. Powiatowe obchody tego ważnego dnia odbyły się w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie. Uczniowie tej placówki mają szczególne powody do radości – wraz z pierwszym dzwonkiem, oddano tutaj do użytku kompleks 10 pracowni, które umożliwią teoretyczną i praktyczną naukę zawodu.
[ czytaj więcej ]Porty Gdańsk i Gdynia mają być bardziej konkurencyjne dzięki kolei – tak wynika z informacji przekazanych przez PKP. Zostaną zmodernizowane stacje, a także system obsługi składów kolejowych.
[ czytaj więcej ]Trwa rozbudowa szkoły w Pogórzu. Kończy się budowa pierwszych kondygnacji nowego budynku. Jeszcze tej jesieni obiekt ma zostać przykryty dachem, a także zamontowane zostaną okna.
[ czytaj więcej ]Mieszkańcy Gdyni będą mogli się poczuć bezpieczniej. Już niebawem tutejsze pogotowie ratunkowe zasilą dwa nowe ambulansy. Pojazdy, które będą wykorzystywane w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, mają być nowoczesne, a przede wszystkim – bezpieczne. Szacowany koszt zakupu obu karetek to niemal 900 tysięcy złotych.
[ czytaj więcej ]Morski Port Gdynia zakończył I półrocze 2019 roku z ponad 5-procentowym wzrostem przeładunków. Pierwsze sześć miesięcy minęło pod znakiem bardzo dobrych wyników przeładunkowych. Następne nadszedł gorszy lipiec, w którym mniejszy z trójmiejskich portów zanotował spadek. Druga część roku ma przynieść jednak zwiększony obrót towaru, jak podaje ZMPG.
[ czytaj więcej ]Premier Mateusz Morawiecki udaje się dziś z jednodniową wizytą do Szwecji. W planie ma między innymi rozmowy z premierem Stefanem Löfvenem i przedstawicielami szwedzkiego biznesu. Agenda polityczna ma zogniskować się wokół przyszłego unijnego budżetu, relacji z Rosją czy bezpieczeństwa w regionie Bałtyku. Media donoszą natomiast o możliwych inwestycjach szwedzkiego koncernu technologicznego w Polsce.
[ czytaj więcej ]Lokalne autobusy na nierentownych liniach wrócą 1 września. Dziś w większości kraju będą podpisywane umowy samorządów z władzami województw o dofinansowanie przewozów.
[ czytaj więcej ]28 sierpnia PGNiG zaczyna na Morzu Norweskim pierwsze podmorskie wiercenie w roli operatora - poinformował w czwartek prezes spółki Piotr Woźniak. Do wiercenia zostanie użyta platforma najnowszej generacji.
[ czytaj więcej ]Budżet państwa 2020 roku ma być zrównoważony – dowiedziała się "Rzeczpospolita" ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.
[ czytaj więcej ]- Zdecydowaliśmy o 1000 zł dopłaty do hektara w związku z suszą, jeśli straty są wyższe od 70 proc. - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas II święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie (Podlaskie). - Polska musi być jak tarcza i w biedzie pomagać polskiemu rolnikowi - deklarował.
[ czytaj więcej ]Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
[ czytaj więcej ]Pomoc osobom niepełnosprawnym w powrocie na rynek pracy, to główny cel nowego modelu rehabilitacji kompleksowej. Nowe rozwiązanie przygotowane zostało przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy współudziale Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
[ czytaj więcej ]Rusza drugi etap prac przy budowie gdyńskiego Parku Centralnego, którego realizacja rozpoczęła się rok temu, a jego finał planowany jest na koniec 2020 roku. Koszt całej inwestycji szacuje się na około 35 milinów złotych.
[ czytaj więcej ]Popularny pucki „manhattan” zmienia się w mgnieniu oka. Targowisko ma stać się miejscem nowoczesnym i przyjaznym dla sprzedawców i kupujących.
[ czytaj więcej ]Jak wynika z danych szacunkowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w 2018 roku Polska wykorzystała około 18 mld m sześc. błękitnego paliwa. Ponad 20 procent zapotrzebowania na gaz pokryliśmy dzięki eksploatacji krajowych złóż.
[ czytaj więcej ]Porozumienie o współpracy w sprawie tzw. bajpasa kartuskiego zawarły Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorska Kolej Metropolitalna oraz PKP PLK we wtorek 13 sierpnia 2019 r. w Warszawie
[ czytaj więcej ]PGNiG Upstream Norway, spółka należąca do Grupy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, z pozwoleniem na wiercenia na koncesji 838 na Morzu Norweskim. W miniony piątek wydał je Norweski Dyrektoriat ds. Ropy (NPD). Odwiert 6507/5-9 S zostanie wykonany na prospekcie Shrek.
[ czytaj więcej ]Nowe technologie rewolucjonizują w ostatnich latach niemal każdą dziedzinę życia. Pomysły inżynierów dają nam zupełnie nowe możliwości w obszarze niemal każdej branży, o jakiej tylko można pomyśleć. Przyglądając się tym zmianom postanowiliśmy podsumować najciekawsze polskie projekty związane z branżą medyczną.
[ czytaj więcej ]Gaz-System i firma Solar Turbines z USA podpisały umowę na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład programu Baltic Pipe. Kontrakt wart ponad 550 mln zł jest jednym z największych podpisanych w polskim sektorze gazowym.
[ czytaj więcej ]Rozpoczęta 23 czerwca refulacja plaż w Jastrzębiej Górze i Ostrowie dobiegła końca. Wraz z ich poszerzeniem, zwiększył się komfort wypoczywania turystów, ale co najważniejsze – udało się zabezpieczyć brzeg morski przed erozją.
[ czytaj więcej ]Prawie milion złotych z Unii Europejskiej przeznaczonych zostanie na nowe wyposażenie oraz zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków. Do Akademii przedszkolaka uczęszczać będzie 148 dzieci z gminy Potęgowo.
[ czytaj więcej ]W środę (13 sierpnia), w rumskim magistracie odbyło się spotkanie w sprawie realizacji inwestycji, jakie planuje miasto. Formuła, w jakiej ma się to odbywać, polega na partnerstwie publiczno-prywatnym. Rumia ma w planach zagospodarowanie terenu przy ulicy Topolowej, gdzie w przyszłości ma pojawić się m.in. nowa nawierzchnia drogowa, infrastruktura rekreacyjno-sportowa oraz rozbudowany plac zabaw.
[ czytaj więcej ]Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce otrzymało drugi już certyfikat zgodności z normą ISO 37120. Tym razem mowa o poziomie platynowym, czyli najwyższym z możliwych. Norma jest narzędziem, które służyć ma ujednoliceniu monitorowania stanu rozwoju miasta w czasie.
[ czytaj więcej ]Polska Żegluga Morska chce uczestniczyć w dostawach LNG do Świnoujścia – powiedział Radiu Szczecin Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapewnił, że polski armator jest gotowy, by pozyskać gazowce w ramach czarterowania. Obecnie trwają analizy rynku oraz zawierane są umowy na transport skroplonego gazu ziemnego.
[ czytaj więcej ]Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ogólnopolską burzę mózgów, która ma rozwiązać problemy związane z brakiem, dostępnością i wykorzystywaniem wody.
[ czytaj więcej ]Nowa obrotnica i pogłębienie akwenów portowych oraz przebudowa nabrzeży to kluczowe elementy rozwoju gdyńskiego portu. Są to inwestycje o strukturalnym znaczeniu dla Polski i transeuropejskich sieci transportowych.
[ czytaj więcej ]Ponad 400 mln zł będzie kosztować budowa stopnia wodnego „Lubiąż” na Odrze w rejonie wsi Gliniany (Dolnośląskie). Inwestycja, która powstanie do 2027 r., ma poprawić przede wszystkim warunki żeglugowe i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
[ czytaj więcej ]Zabawy z fizyką i animatorami, wizyta na Darze Młodzieży, szkolenie na symulatorach oraz spotkania ze zwierzętami. To tylko niektóre atrakcje Morskich Półkolonii zorganizowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni. Niezwykłe zajęcia dla dzieci zakończyły się w miniony piątek.
[ czytaj więcej ]Temat przyszłości szkół w gminie Puck wciąż jest aktualny. Postanowiliśmy przeanalizować proponowane zmiany i ocenić ich wpływ na dalszą edukację dzieci.
[ czytaj więcej ]