Termin zgłoszeń upływa 16 września 2019 r. Zgłoszenia do konkursu można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
Konkurs na wieniec
Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Zabronione są plastiki, styropiany oraz sztuczne kwiaty. Wieniec nie może też obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy i nienawiści. – Komisja, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, oceniać będzie zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów czy walory estetyczne. – wylicza Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie komisja przyzna nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Za zajęcie drugiego miejsca laureat otrzyma 1500 zł, a za trzecie tysiąc. – Zachęcam do udziału w konkursie. To ważne wydarzenie, które pokazuje nasze tradycje. To również doskonała okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi – dodaje Sarnowski.
Zwycięzcę poznamy w Kartuzach
Plebiscyt na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest już od wielu lat. – Cieszy się on dużym zainteresowaniem. W zeszłym roku komisja oceniała aż 45 wieńców, a za najlepszy uznała ten przygotowany przez sołectwo Koszwały – mówi Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Z roku na rok, wybór jest coraz trudniejszy, bo pomysłowość twórców jest coraz większa i wszystkie wieńce zasługują na wyróżnienie – dodaje. Wyniki tegorocznego konkursu poznamy podczas Dożynek Województwa Pomorskiego, które odbędą się 22 września w Kartuzach. Zaprezentowane zostaną wszystkie zakwalifikowane do konkursu wieńce.
Zobacz: regulamin konkursu
źródło: pomorskie.eu