Jarmark św. Dominika idzie z duchem czasu. Sprawdź, jakimi nowościami zaskoczy nas w tym roku

2019-07-20

Jarmark św. Dominika rozpocznie się w sobotę, 27 lipca 2019 r. Uroczyste jego otwarcie obwieści światu specjalnie napisany hejnał, który w tym roku będzie miał 759 nut. Odegra go 16 trębaczy (tzw. piszczków miejskich) z okien Dworu Artusa, a towarzyszyć im będzie ratuszowy carillon. Następnie prezydent Gdańska przekaże kupcom klucze do bram miasta.

Nowa jakość, nowe lokalizacje

W tym roku nastąpią pewne zmiany w organizacji jarmarku, m.in. ograniczenie ilości stoisk. – Nie chodzi nam o ilość, ale o jakość. Zależy nam na tym, żebyśmy budowali jakość jarmarku jako wydarzenia, które będzie zbliżać gdańszczan i na które chętnie będą przybywać turyści – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich

Niespodzianką tegorocznej edycji będzie też zmiana lokalizacji targu staroci. Stoiska antykwariuszy i kolekcjonerów przeniesione zostaną bowiem na ul. Długie Ogrody. Ponadto na ulicach Gdańska pojawią przystanki kulinarne oraz stacje kulturalne.

Smakołyki na świeżym powietrzu

– Bardzo cenimy tradycję, ale nie zapominamy o współczesności, dlatego jarmark idzie z duchem czasu. Dziś coraz chętniej lubimy spotykać się na mieście z rodziną i przyjaciółmi, aby wspólnie celebrować jedzenie, w swobodnej atmosferze i na świeżym powietrzu. Jeśli zatem poczujemy, że doskwiera nam głód, to najlepiej zatrzymać się na jednym z naszych kulinarnych przystanków – przekonuje Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor ds. marketingu i promocji MTG.

Każdy z sześciu przystanków oferować będzie inny rodzaj kuchni. Będzie tam można spróbować smaków słonych lub słodkich, dań na ciepło lub na zimno, jak również produktów orientalnych lub regionalnych.

Gościem tegorocznego jarmarku będzie kucharz i dziennikarz kulinarny Tomasz Jakubiak. Tym razem wystąpi on jako „słono-słodki drań", bo poprowadzi warsztaty z przygotowywania słonych i słodkich przekąsek. Przy okazji zbierane będą fundusze w ramach akcji „Kucharze pomagają dzieciom".

Kino pod chmurką i koncerty pod gwiazdami

Przystankom kulinarnym towarzyszyć będą stacje kulturalne. Nowym miejscem spotkań będzie wyspa Ołowianka. Po zachodzie słońca działać tu będzie Stacja Kino, czyli kino pod chmurką, a w repertuarze m.in. „Boska Florence", „Dzikie historie" czy „La la land". Wstęp na seanse będzie bezpłatny.

W tym roku organizatorzy jarmarku postanowili zrezygnować z dużych koncertów. Na tych, którzy lubią subtelne, muzyczne klimaty czekać będzie Stacja Soul & Jazz w Parku Świętopełka. Natomiast muzyka w wersjach: klasycznej, folkowej i gospelowej rozbrzmiewać będzie wieczorami na placu Kobzdeja podczas słynnych Koncertów pod Gwiazdami. Ich finałem będzie koncert „Trzy na trzy", czyli występ trzech sopranów i trzech tenorów.

Atrakcje dla najmłodszych

Za dnia na placu Kobzdeja bawić się będą dzieci. W programie „Bajkowiska" zaplanowano m.in. teatrzyki, warsztaty artystyczne oraz konkursy. Funkcjonować tam będzie także strefa gier planszowych. Rodzice, którzy na czas zakupów zechcą pozostawić odpłatnie dziecko pod fachową opieką, po raz pierwszy będą mogli skorzystać z Przedszkola Dominika.

W Parku Świętopełka działać z kolei będzie Stacja Słowo, czyli miejsce czytania książek. Wieczorami posłuchać będzie można opowieści do poduchy, które snuć będą łowcy snów, a za dnia ojcowie będą czytać bajki dzieciom. To element projekt pt. „TataMiCzyta", a w rolach czytających tatusiów będzie można zobaczyć (a przede wszystkim posłuchać), m.in. kabareciarza Szymona Jachimka oraz piłkarzy ręcznych z gdańskiego klubu Energa Wybrzeże.

Magic show z... lewitującym fortepianem

Na zakończenie jarmarku w sobotę, 17 sierpnia na Ołowiance zobaczyć będzie można największe magic show w Polsce w wykonaniu mistrza Marcina Muszyńskiego. Podczas spektaklu artysta zaprezentuje wszystkie iluzje, które zaprowadziły go do finału programu „Mam Talent", oraz premierową, sensacyjną sztukę z… lewitującym fortepianem.

Historia Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie 100-dniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Jarmark odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 r. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Dziś Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych sezonu letniego w Gdańsku, największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie.

źródło: pomorskie.pl

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #kultura   #turystyka