Prace przy przebudowie parku na szczycie Kamiennej Góry wchodzą w kluczowy etap. Na placu budowy pracuje ciężki sprzęt, widoczne są już kształty nowej infrastruktury.
- Na terenie Kamiennej Góry powstanie nowa scena dla mieszkańców Gdyni, nowe ciągi komunikacyjne i nowa zieleń – zapowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Zmiany w projekcie
Co ważne, już po rozpoczęciu prac podjęto także decyzję o istotnych zmianach w projekcie budowlanym, które poprawią wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców.
- Teren jest trudny do realizacji. Trzeba było zrobić dodatkowe odciągi i inaczej zaprojektować membranę, żeby była bardziej bezpieczna. Zmieniamy też ławki na ławki z oparciem, to zmiana, która dla wygody mieszkańców będzie wprowadzona już teraz – mówi Tadeusz Szenk z Biura Ogrodnika Miasta.
Dodatkowo zdecydowano o zmianie sposobu wykonania muru oporowego, który połączy oba tarasy na Kamiennej Górze – wykonawca wykorzysta specjalne pale żelbetowe, dzięki którym teren będzie bardziej zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych.
Zieleń
Zmiany obejmują cały teren parku, który jest jednym z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców tej części Gdyni. To właśnie na Kamiennej Górze odbywały się np. popularne letnie koncerty muzyki promenadowej. Firma realizująca prace aktualnie zajmuje się m.in. budową konstrukcji nowej plenerowej sceny z zapleczem i ciągami pieszymi, które będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wkrótce pojawią się też nowe nasadzenia, które będą ozdobą odświeżonego parku a ławki przed sceną letnią będą miały oparcia.
- Wielu prac, które zostały wykonane do tej pory nie widać, bo były na poziomie ziemi. Nie chcieliśmy za bardzo ingerować w przestrzeń i zmieniać charakteru Kamiennej Góry. Na tym etapie czekamy na dostarczenie windy i zrobienie zadaszenia sceny – mówi Tadeusz Szenk z Biura Ogrodnika Miasta. - W Biurze Ogrodnika Miasta pracujemy już nad dokładnym doborem gatunków zieleni, których tutaj użyjemy. Na pewno w części dolnego tarasu ze sceną będą to zestawienia kwiatowe, takie gatunki, które tę przestrzeń rozświetlą i sprawią, że będzie kolorowa. Przy skarpach i miejscu z windą będziemy nawiązywać do leśnego charakteru Kamiennej Góry – wyjaśnia Tadeusz Szenk.
O Kamiennej Górze
Kamienna Góra to jedna z najbardziej znanych dzielnic Gdyni, całkowicie położona na morenowym wzgórzu, którego najwyższy punkt sięga wysokości 52 m n.p.m. Jej zabudowa w dużej mierze dokonała się w ciągu pierwszych 25 lat XX wieku.
To najmniejsza pod względem powierzchni i przedostatnia pod względem liczby ludności z dzielnic Gdyni. Jej zabudowę w dużej części stanowią wille znanych artystów i przedsiębiorców. Zespół historycznej zabudowy Kamiennej Góry jest wpisany do państwowego rejestru zabytków.
W obrębie Kamiennej Góry znajdują się m.in.: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, krzyż usytuowany na szczycie Kamiennej Góry, taras z widokiem na port jachtowy, kolej linowo-terenowa na Kamienną Górę, Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich, część Bulwaru Nadmorskiego, Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Wojskowy Sąd Garnizonowy. Na szczycie znajduje się 25-metrowy metalowy krzyż, wykonany przez Stocznie Remontową Nauta i poświęcony przez metropolitę gdańskiego ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego 3 maja 1994 r. Obecny metalowy krzyż w nocy jest oświetlony i stanowi także punkt orientacyjny dla wracających z morza żeglarzy.
źródło: gdynia.pl