Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było! Airport City Gdańsk, czyli biznesowe centrum przy lotnisku

2019-08-10

Inwestorem jest Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Łącznie będzie to około 100 tys. mkw powierzchni biurowej.

Milowy kamień rozwoju lotniska

Od 25 lat Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy stale się rozwija. – Takimi kamieniami milowymi w najnowszej historii był niewątpliwie rok 1997, w którym otworzyliśmy nowy budynek lotniska i rok 2012, kiedy to powstał zupełnie nowy terminal, drogi kołowania i płyta postojowa. wyliczał Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Dziś tworzymy kolejny fundament. Inaugurujemy inwestycję Airport City – dodał. Będzie to nowoczesne usługowe, gastronomiczne i hotelowe centrum zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie terminali.

Idealne miejsce

Do tej pory biurowe centra w Gdańsku powstawały w Centralnym Pasie Usługowym, wzdłuż linii Szybkiej Kolei Miejskiej. Airport City Gdańsk będzie zupełnie nowym miejscem na biznesowej mapie regionu, a położenie przy lotnisku i na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest wyjątkowe. – PKM okazała się rewolucją nie tylko w transporcie kolejowym, ale również stała się prawdziwym generatorem rozwoju – zaznaczył Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Co ważne, to będzie pierwsze centrum biznesowe położone poza centrum metropolii. A dzięki systemowi PKM, który już nie długo będzie elektryfikowany, pracownicy z regionu będą mieli krótszy i szybszy dojazd do pracy – podkreślił wicemarszałek. – Szczerze inwestycji kibicuje i jestem pewien że będzie ona sukcesem – dodał wicemarszałek.  

Alpha, Bravo, Charlie

Docelowo ACG będzie się składać z siedmiu budynków. Wszystkie nazywane będą alfabetem lotniczym. Pierwszym etapem inwestycji będzie budynek Aplha.  Będzie to sześciopiętrowy biurowiec, w którym zastosowane będą najnowsze systemy oszczędzania energii. Na dachu budynku powstanie zielony taras, z którego będzie widać całe lotnisko. To będzie również idealne miejsce dla miłośników samolotów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem budynek oddamy do użytku w II lub III kwartale 2019 r. Kolejne budynki będą powstawać w ciągu kilkunastu lat, zależnie od zainteresowania najemców.

Miasta przyszłości

Współczesne lotniska to nie tylko samoloty i pasażerowie. Coraz częściej wokół portów lotniczych powstają nowe dzielnice usługowe i biurowe. Bardzo często swoje siedziby mają tam koncerny prowadzące działalność globalną, które potrzebują możliwości szybkiego dotarcia w dowolny punkt świata. Niektórzy projektanci i urbaniści uważają, że właśnie takie „lotniskowe dzielnice" mają największą przyszłość i to one staną się centrum globalnego biznesu.

źródło: pomorskie.eu

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #gospodarka