Koncerty, pokazy filmowe i specjalne dyskusje. W tym roku podczas festiwalu Solidarity of Arts rządzić będzie odwaga

2019-08-19

Muzyka zabrzmi podczas festiwalu na trzech scenach: w B90, 100czni i Europejskim Centrum Solidarności. Wejście na koncerty w B90 będzie biletowane. Bezpłatne wejściówki na pozostałe wydarzenia będą dostępne na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Oleg Sencow i odwaga
W tym roku w Gdańsku głos zabiorą artyści, którzy rozumieją i praktykują odwagę. Są aktywistami i przeciwstawiają się niesprawiedliwościom tego świata. W swojej twórczości bronią humanistycznych wartości lub też poszukują odważnych, eksperymentalnych, środków artystycznego wyrazu.

Symbolicznym bohaterem tegorocznej edycji festiwalu jest Oleg Sencow. To ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu, który został oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego, aresztowany i – w sfingowanym procesie – skazany na 20 lat syberyjskiego łagru. Podczas Solidarity of Arts w Gdańsku zostanie zaprezentowana twórczość Olega Sencowa, jak również jego dramatyczne losy. Będzie można zobaczyć dokument pt. „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow" oraz „Gracza" Olega Sencowa.

W programie filmowym festiwalu znalazł się najnowszy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones", który gdańscy widzowie zobaczą jeszcze przed światową premierą. W festiwalowym kinie zostaną wyświetlone również m.in.: „Słońce. To słońce mnie oślepiło" Anki i Wilhelma Sasnalów oraz dokument kreacyjny „Sztuka i kara" (Act & Punishment) na temat Pussy Riot.

Muzyczna strona festiwalu: Mary Komasa i Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk"
Gdańskie Solidarity of Arts to także muzyka. W B90 w czwartek 22 sierpnia odbędzie się koncert Tangerine Dream, legendy muzyki elektronicznej. Zespół powstał ponad pięćdziesiąt lat temu i był jedną z pierwszych zachodnich grup, jakie swobodnie koncertowały w krajach za żelazną kurtyną. Przed niemiecką formacją zaprezentują się Holly Herndon, wiodąca artystka rozwijająca możliwości muzyki komputerowej oraz Ben Frost, Australijczyk znany ze swojej politycznie zaangażowanej elektroniki.

Z kolei w piątek 23 sierpnia do wyboru będą koncerty w B90 oraz 100czni. W B90 Mary Komasa zaprezentuje mnogość pomysłów na muzykę. Felicita – brytyjski artysta o polskich korzeniach – połączy siły z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk" w programie „Soft Power". Główną gwiazdą wieczoru będzie grupa Pussy Riot, głośna formacja punk rockowa, która słynie z akcji wymierzonych w rosyjską dyktaturę.

Wystąpi też Siksa – punkowa feministka z misją. W 100czni natomiast zagra Lotto – pochodzący z Gdańska zespół z nowej fali polskiego minimalizmu.

Trzeci dzień festiwalu (24 sierpnia, sobota) rozpocznie się koncertem w 100czni. Zagra Polmuz – nowa jakość w polskim folku. Z kolei w Europejskim Centrum Solidarności festiwalowa premiera. Swoją działalność zainauguruje The Round Table Orchestra / Orkiestra Okrągłego Stołu w mistrzowskim składzie: Tomasz Gadecki, Mike Majkowski, Remont Pomp, Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Tomasz Ziętek. To projekt specjalny grupy muzyków, chcących uczcić rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Na koniec sleep concert w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności, czyli wydarzenie, podczas którego publiczność słucha i… śpi do muzyki wykonywanej na żywo. W ECS wystąpi kalifornijski muzyk eksperymentujący z muzyką elektroniczną – Robert Rich, który zapoczątkował modę na koncerty sleep jeszcze w latach 80. XX wieku.

W niedzielę, 25 sierpnia przy okrągłym stole przed ECS wystąpi donGURALesko (właściwie Piotr Górny), polski raper i producent muzyczny. Przedstawi we właściwy swojej sztuce sposób, esej „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku" Timothy Snydera.

 

Rozmowy przy stole
Program uzupełniają debaty przy Otwartym Stole. Wszystkie skupione będą wokół temat odwagi: „Odwaga w obronie wolności, „Odwaga w obronie prawdy" oraz „Odwaga, by być sobą". Dyskutować będą m.in. Natalia Kapłan, siostra Olega Sencowa i Masza Alyokhina z Pussy Riot, reżyserka Agnieszka Holland, Dimitrij Dinz, obrońca w procesach Olega Sencowa i Pussy Riot. Porozmawiać będzie można również z Mary Komasą, Siksą i Dorotą Nieznalską.

 
Solidarity of Arts 2019. Odwaga
22-25 sierpnia 2019 r., czwartek-niedziela
Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk
Klub B80, ul. Elektryków, Gdańsk
100cznia, ul. Popiełuszki 5, Gdańsk
wstęp – darmowe wejściówki / bilety 60 zł

źródło:pomorskie.eu

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #kultura