Dwujęzyczne tablice w gminie Władysławowo, które witają mieszkańców i turystów, już na dobre wpisały się w tutejszy krajobraz. Zaczęły się pojawiać w czerwcu 2018 roku, po trzyletnich starań lokalnych działaczy.
– Gmina Władysławowo, widząc potencjał tego pomysłu, który jest przypomnieniem naszego dziedzictwa kulturowego, wysłała stosowny wniosek do ministerstwa, poprzez pozytywną opinię wojewody – mówił przed ponad rokiem Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.
Obecnie gmina Władysławowo przestępuje do finalizacji całego procesu nadania dwujęzycznych nazw wszystkim miejscowościom na swoim terenie, w tym dwóm ostatnim – Rozewiu i Tupadłom. W związku z tym, mieszkańcy Rozewia, którzy ukończyli 16 lat, będą mogli wziąć udział w konsultacjach. Będzie można zaakceptować nazwę „Rozewié”, którą zaproponowała Rada Języka Kaszubskiego przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, lub zgłosić jej inny wariant. Dodatkowa nazwa miejscowości w języku kaszubskim będzie umieszczona wyłącznie na znakach i tablicach drogowych po urzędowej nazwie w języku polskim.
– Konsultacje w formie pisemnej ankiety rozpoczną się w dniu 20 września 2019 r. podczas zebrania mieszkańców w Rozewiu. Dodatkowo mieszkańcy, którzy nie wezmą udziału w zebraniu, będą mogli wypełnić ankietę u sołtysa Rozewia do dnia 30 września 2019 r. – informują urzędnicy z gminy Władysławowo.
Co istotne, konsultacje będą uznawane za ważne, bez względu na liczbę oddanych głosów. Przedstawiciele samorządu zachęcają jednak do udziału w konsultacjach i wyrażenia własnego zdania w tej sprawie. Wzór ankiety można znaleźć tutaj.
źródło:nadmorski24.pl