Z danych resortu rodziny wynika, że świadczenie otrzymuje już ok. 6 mln dzieci.
Wniosek złożony do końca września oznacza wyrównanie od lipca
- To już naprawdę ostatni dzwonek na to, by otrzymać świadczenie z tytułu 500 plus na nowych zasadach, z wyrównaniem od lipca. Żeby otrzymać pieniądze z wyrównaniem należy złożyć wniosek do końca września. Naprawdę warto skorzystać z tej możliwości, to solidny zastrzyk gotówki dla domowego budżetu" - podkreśla minister rodziny.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak przebiegał proces wdrożenia zmian w programie "Rodzina 500 plus". Z naszych najnowszych danych wynika, że już ok. 6 milionów dzieci otrzymuje świadczenie. To zdecydowana większość uprawnionych - wskazuje Borys-Szopa.
Do świadczeń z "Rodziny 500+" uprawnionych jest 6,8 mln dzieci
Według szacunków ministerstwa po rozszerzeniu formuły programu "Rodzina 500 plus", ze wsparcia może skorzystać ok. 6,8 mln dzieci.
- Kto jeszcze nie złożył wniosku, a chce otrzymać świadczenie z wyrównaniem od lipca, musi zrobić to najpóźniej w poniedziałek. Wnioski można składać podczas wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem internetu - podkreśla szefowa MRPiPS.
Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku.
Rozszerzony program „Rodzina 500 plus” oznacza wypłatę świadczeń bez kryterium dochodowego
Program "Rodzina 500+" w nowej odsłonie zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Osoby, które mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.
Od początku lipca wnioski o świadczenie można składać drogą elektroniczną: za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia jest to możliwe także drogą tradycyjną, w formie papierowej.
Program "Rodzina 500+"
Program "Rodzina 500 plus " wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet. W 2015 roku łączne wydatki budżetu państwa na rzecz rodzin wyniosły 1,78 proc. Produktu Krajowego Brutto. W 2017 roku wyniosły one już 3,11 proc. PKB. Jest to wzrost o 75 proc.
Program "Rodzina 500 plus" realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń (współczynnik dzietności wzrósł z 1,29 w 2015 roku do 1,45 w 2017 roku) ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci (w latach 2015-2017 ubóstwo skrajne spadło z 6,5 do 4,3 proc.) oraz stanowi inwestycję w rodzinę.
PAP, jk
źródło:polskieradio24.pl