"Strażacy OSP mogą składać wnioski o świadczenia ratownicze" podaje kościerski.info

2022-02-15

Miasto Kościerzyna, powiat kościerski

Z informacji, którą podaje portal internetowy kościerski.info Strażacy-ochotnicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a dodatkowo przez co najmniej 25 lat brali czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych mogą ubiegać się o świadczenie ratownicze tzw. dodatek do emerytury. Wynosi on 200 zł. Wnioski należy składać do Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie. W swoim artykule portal pisze:

Cyt.: "(...) Jak informuje Komenda Powiatowa PSP w Kościerzynie minister spraw wewnętrznych i administracji opublikował rozporządzenie w sprawie wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego, a co za tym idzie strażacy-ochotnicy mogą ubiegać się o tzw. dodatek do emerytury.

- Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP - informuje Komenda Powiatowa PSP w Kościerzynie.

- Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60. roku życia - dodaje.

Co istotne ubiegający się o świadczenie muszą udokumentować udział w akcjach. Do grudnia 2011 roku strażacy muszą przedstawić oświadczenie trzech osób.

Oświadczenia trzech świadków potwierdzające czynne uczestnictwo wnioskodawcy w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych muszą spełniać poniższe wymagania:

– oświadczenia świadków mają formę pisemną;

– każde oświadczenie jest zweryfikowane przez właściwego wójta (burmistrza) pod względem jego wiarygodności;

– jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych;

– świadkiem nie może być:

1) małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy,
2) osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli,
3) osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej,
4) osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;

– każdy świadek jest obowiązany do zawarcia w oświadczeniu klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”

Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA:
- wypłata następuje miesięcznie, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze
- osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu tym spełniała wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do świadczenia ratowniczego.

Wzór wniosku o przyznanie świadczenia można pobrać tutaj. ".

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Strażacy OSP mogą składać wnioski o świadczenia ratownicze Kościerzyna | Koscierski.info  Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z kościerski.info

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności