Miasto Wejherowo, powiat wejherowski
Z informacji, którą podaje portal internetowy gwe24.pl Wejherowo tak jak większość miast w Polsce, boryka się z dużą powierzchnią zabudowy i bardzo małą - w stosunku do zabudowanego terenu miasta - powierzchnią zieleni. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.: "(...) Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest fakt, że pozbywamy się bardzo szybko zasobów wodnych:
* przez spływ powierzchniowy i odprowadzanie wody poza teren na którym występują opady,
* przez zwiększone parowanie (opad spadający na zabetonowane powierzchnie szybciej paruje)
* zaburzamy naturalne stosunki wodne panujące w glebie, gdyż gleba pokryta materiałami nieprzepuszczalnymi traci swoja właściwość do gromadzenia i magazynowania wody, a tym samym przyczyniamy się do suszy, zarówno tej powierzchniowej, jak i tej dotyczącej głębszych warstw gleby. Zubażamy naturalnie występujące zbiorniki wód podziemnych. Ograniczamy dostęp wody dla roślin. (...)
Nadmierne zużywanie wody z wodociągów
Zabudowa, z jaką można spotkać w mieście dzieli się na konieczną oraz zbędną. Konieczna - to powierzchnie zajęte przez budynki, drogi i inną niezbędną infrastrukturę. Zbędna natomiast to nadmierne utwardzanie ogródków, podwórek, placów - nieuzasadnione wykładanie kostką betonową lub innymi materiałami nieprzepuszczalnymi przestrzeni, które mogłyby być biologicznie czynne, a co wynika z różnych pobudek - mody, upodobań estetycznych, braku chęci do pielęgnowania terenów zieleni i ponoszenia tego kosztów.
Do tego dochodzą także zmiany klimatu przejawiające się dwoma nasilającymi się zjawiskami. Albo mamy do czynienia z długotrwałym brakiem opadów, które powodują nadmierne wykorzystywanie wody z wodociągów miejskich albo z deszczami nawalnymi, które powodują lokalne katastrofy - podtopienia i zalania.
Nadmierne zużywanie wody z wodociągów (do podlewania ogródków oraz innych prac gospodarczych) powoduje, że szybciej wyczerpują się zasoby wody pitnej, a przecież gospodarczo mogłaby zostać wykorzystana deszczówka, którą można gromadzić na terenie własnych nieruchomości. Jeśli wejherowianie nie zaczną retencjonować wody i nadal będą nadmiernie zużywać wodę pitną, może dojść do spadku jakości wody pobieranej z wodociągów, niekontrolowanych spadków ciśnienia, a nawet okresowych przerw w jej dostawie. Oszczędność wody – mniejsze rachunki (...)".
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Oszczędzanie wody to konieczność - gwe24.pl Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gwe24.pl
Fot.: pixabay.com