Miasto Słupsk
Jak podaje portal internetowy gp24.pl Słupsk w latach lat 70. XX wieku przeżywał spory rozwój. Już na początku tamtej dekady przystąpiono do przebudowy układu komunikacyjnego miasta. Remontowano ulice, co wiązało się z wieloma wyburzeniami obiektów. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.: " Jak wyglądał Słupsk w latach 70. ubiegłego wieku? W wielu miejscach miasto zmieniło się radykalnie, z kolei w innych w niewielkim stopniu. Jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku można rozpoznać, że to Słupsk. Z naszego archiwum wyszukaliśmy stare zdjęcia miasta. (...)
To właśnie wtedy wyburzono dwa budynki będące przez powojenne lata centrum życia kulturalnego Słupska – Dom Kultury Kolejarza i Stary Teatr. Ten pierwszy stał tam na rogu obecnej ulicy Anny Łajming (wówczas 9 Marca) i Wojska Polskiego. Teraz w tym miejscu jest rondo łączące obie ulice.
Z kolei Stary Teatr stał pomiędzy ulicami Jana Pawła II i Jagiełły, niemal na granicy pl. Zwycięstwa. Obecnie w tym miejscu jest zachodnia część Parku Jerzego Waldorffa.
Prace związane z przebudową komunikacyjną miasta prowadzono również na Zatorzu. Ta część miasta w latach 60. XX wieku została wyznaczona, jako lokalizacja dla nowych osiedli. Zaczęły powstawać pod koniec tamtej dekady, zaś na początku lat 70. ich budowę zintensyfikowano.
To w tamtych latach przebudowano m.in. skrzyżowanie ulic Szczecińskiej, Krzywoustego i Szczecińskiej. Ta ostatnia została poprowadzona na prawie 1,5 odcinku aż do ul. Nadmorskiej (obecnie al. 3 Maja). Co ciekawe, ta ulica otrzymała dwa pasy ruchu, zaś szerokość pasa drogowego odpowiadała ówczesnym standardom autostradowym.
Niestety, były też inwestycje nieudane, czy raczej niedokończone, jak choćby słupski dworzec PKP. Obiekt, choć w części zdewastowany po przejściu frontu wojennego w marcu 1945 r., przez prawie kolejnych 30 lat spełniał swoja rolę. Jednak epoka Gierka wyznaczała nowe wyzwania i hasło „Budujemy drugą Polskę” dotyczyło również słupskiego dworca. (...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Słupsk 50 lat temu. Jak zmieniło się miasto? [ZDJĘCIA] | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl
Fot.: Ireneusz Wojkiewicz, Archiwum