"Bezpieczny dach nad głową" podaje mlodagdynia.pl

2022-03-13

Miasto Gdynia

Z informacji, którą podaje strona internetowa mlodagdynia.pl miasto może zaoferować łącznie około 1400 miejsc noclegowych. W tej chwili korzysta z nich ponad 515 gości, którzy opuścili ogarniętą wojną Ukrainę. W swoim artykule strona pisze:

Cyt.: " Gdy los sprawia, że w obawie o własne bezpieczeństwo porzucamy dom i dobytek, jedną z najważniejszych rzeczy jest bezpieczne schronienie. O to, aby przybywający do nas obywatele Ukrainy nie musieli się martwić o dach nad głową – nawet wtedy, gdy przejściowo trzeba współdzielić go z innymi – w Gdyni dba kilka miejskich placówek. (...)

Gdynianie ciągle zgłaszają chęci pomocy, w błyskawicznym tempie zapełniają się organizowane w różnych miejscach zbiórki, a jedna z hal Gdyńskiego Centrum Sportu nieustannie tętni życiem, przyjmując i wysyłając dalej dosłownie tony różnych darów.

Na samym szczycie potrzeb wszystkich Ukraińców, którzy w ucieczce przed wojną w swojej ojczyźnie trafiają do miasta jest jednak i tak spokojny dach nad głową – czyli miejsce, w którym można odpocząć od trudów podróży, zregenerować siły i myśleć o tym, co dalej. Z pomocą, oprócz mieszkańców oferujących udostępnienie swoich prywatnych nieruchomości przychodzą też miejskie obiekty.

Ponad 1400 miejsc dla rodzin z Ukrainy

Od ponad tygodnia, gdy do Gdyni dotarł pierwszy pociąg z uchodźcami z Ukrainy miasto wykorzystuje miejsca noclegowe w różnych placówkach. W przygotowanie bezpiecznego schronienia zaangażowane są dziesiątki osób, które pracują w zasadzie w całodobowym rytmie.(...)

Ilu Ukraińców może na ten moment skorzystać z bezpiecznej przystani w Gdyni? Miasto dysponuje noclegami łącznie dla nawet ponad 1400 osób. Według stanu na czwartek, 10 marca zajętych było dokładnie 515 miejsc, a regularnie do miasta przybywają kolejne transporty z uchodźcami. Część osób po zregenerowaniu sił wyruszyła już w dalszą drogę – do tej pory z oferowanego przez Gdynię schronienia łącznie skorzystało prawie 1300 Ukraińców.

- Pracujemy praktycznie całą dobę. Dzisiaj, jeżeli chodzi o zapełnienie ośrodków, mamy na miejscu około 500 osób, które spokojnie przeżyły noc, miały okazję zjeść ciepły posiłek i uspokoić swoją sytuację życiową. Bardzo często jest tak, że osoby przyjeżdżają tutaj, odpoczywają i w ciągu dwóch dni podejmują decyzję, gdzie jadą dalej. Część z nich jedzie na przykład do Niemiec, część do Skandynawię, wsiadając na promy Stena Line i przemieszczając się – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Szkoły, przystanie i schronisko. Kolejne w gotowości

Lista punktów, które zmieniły swój schemat działania i przekształciły się w noclegownie to w tej chwili 8 placówek rozsianych w różnych dzielnicach Gdyni. Kolejne pozostają w gotowości i zostaną wykorzystane, gdy tylko zapełnią się dostępne w tej chwili miejsca. (...)

Listę placówek w mieście, które zapewniają w tej chwili spokojny dach nad głową dla przyjezdnych uzupełniają też Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 na Obłużu, Szkoła Podstawowa nr 43 na Pogórzu i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 na Dąbrowie.

Ponad 100 osób z Ukrainy korzysta również ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Energetyków, które dysponuje mniejszymi pomieszczeniami, zapewniającymi prywatność np. matkom z mniejszymi dziećmi - to miejsce, które jako jedno z pierwszych przyjęło w mieście gości zza wschodniej granicy. (...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Gdynia – bezpieczny dach nad głową. Szkoły, GCS, Przystanie Sąsiedzkie... - mlodagdynia.pl  Zachęcamy do przeczytania.

          

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z mlodagdynia.pl

Fot.: Kamil Złoch

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności