Słajszewo, powiat wejherowski
Z informacji, którą podaje portal internetowy gp24.pl liczący 19 tysięcy stron raport środowiskowy, dotyczący elektrowni jądrowej, był jednym z tematów omawianych w Słajszewie w gminie Choczewo podczas spotkania przedstawicieli spółki Polskiej Elektrowni Jądrowej z lokalną społecznością. Pracownicy zostali postawieni w ogniu pytań. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:"(...) Zapisy raportu środowiskowego przedstawiane są przez pracowników inwestora podczas spotkań informacyjnych z lokalną społecznością. Pierwsze z nich miało miejsce, 2 kwietnia, w świetlicy wiejskiej w Słajszewie w gminie Choczewo, czyli miejscowości, nieopodal której znajduje się preferowana lokalizacja pod budowę atomówki, tzw. "Lubiatowo-Kopalino".
- Jeżeli chodzi o badania środowiskowe, to podstawowym celem tej dokumentacji jest dostarczenie informacji, w jaki sposób to przedsięwzięcie będzie oddziaływało na środowisko. Ale też na wszystkie komponenty tego środowiska. Także na całe otoczenie społeczno-gospodarcze, ponieważ człowiek też jest elementem szeroko pojętego środowiska — mówiła Monika Mejszelis, zastępca dyrektora Biura Oceny Lokalizacji i Wsparcia Technicznego Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o.
- Cieszymy się, że dostrzegliście to państwo na tym etapie. Oby to miało dalej swój ciąg. Wydaje mi się, że na tę chwilę człowiek nie jest istotny. Pan wójt gospodarzy w naszym imieniu. My jesteśmy żywymi ludzi. Cieszę się, że będzie pani mówiła o elementach środowiskowych, ponieważ to, co nam się przedstawia, to my [na to - dop. red.] nie mamy żadnego wpływu. A społeczeństwo ma największy wpływ. Na tym etapie jesteśmy tu i teraz. To nie jest tak, że przychodzi sobie PEJ i mówi "tutaj sobie wybudujemy". My jesteśmy żywymi ludźmi — zwróciła uwagę jedna z mieszkanek, która przyszła na spotkanie.
- Mając to wszystko na uwadze, przygotowaliśmy raport oddziaływania na środowisko. W 2015 roku wystąpiliśmy do GDOŚ o wskazanie zakresu detali, które powinny zostać przeanalizowane — odpowiedziała zastępca dyrektora Biura Oceny Lokalizacji i Wsparcia Technicznego w PEJ.
Raport oddziaływania na środowisko, który liczy 19 tysięcy stron, składa się z kilku tomów. Jego stworzenie poprzedziły kilkuletnie badania środowiskowe na obszarach dwóch wariantów lokalizacyjnych elektrowni, tj. "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo oraz "Żarnowiec" na terenie gmin Krokowa i Gniewino.
- Podczas spotkań chcielibyście przedstawić informacje dotyczące naszego przedsięwzięcia, zapoznać społeczeństwo z tym co zostało zaprezentowane w raporcie oddziaływania na środowisko i przede wszystkim jakie mogą wystąpić oddziaływania — mówi Monika Mejszelis.
Mieszkańców interesowały też inne kwestie związane z budową elektrowni. Mianowice infrastruktura towarzysząca. Przedstawiciele PEJ zaprezentowali na slajdach m.in. plany dotyczące linii kolejowych i dróg dojazdowych.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Słajszewo. Elektrownia jądrowa na Kaszubach. Inwestorzy atomówki spotkali się z mieszkańcami | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl
Fot.: Tomasz Smuga