"Powstają projekty budowlane morskiej farmy wiatrowej Baltic II" podaje gp24.pl

2022-04-12

Miasto Ustka, powiat słupski

Z informacji, którą podaje portal internetowy gp24.pl trwają prace projektowe budowy morskiej farmy wiatrowej i bazy serwisowej w Ustce do obsługi Baltic II. Firma RWE, która podpisała z Zarządem Portu Ustka wstępną umowę dzierżawy gruntów, złożyła też sześć kolejnych wniosków o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych. Większość z nich dotyczy obszarów wodnych na wysokości Wybrzeża Środkowego. W swoim artykule portal pisze:

Cyt.:Przedstawiciele firmy RWE we wrześniu ubiegłego roku zaprezentowali usteckim radnym projekt bazy obsługi farmy wiatrowej. Stacja techniczna ma powstać w porcie, a turbiny 55 kilometrów od Ustki. Morska farma wiatrowa niemieckiego koncernu RWE Renewables będzie położona na północ od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

Na morzu

Projekt farmy wiatrowej FEW Baltic II jest realizowany na obszarze około 41 km² i na głębokości 30-50 metrów pod wodą. Pracują nad nim eksperci z Polski i Niemiec, wśród nich zespoły w Gdyni, Słupsku i Warszawie.

Inwestor uzyskał już pozwolenie lokalizacyjne, warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz decyzję środowiskową. Projekt FEW Balic II otrzymał ją jako pierwszy dla polskich farm wiatrowych na Bałtyku. Zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla Baltic II RWE zleciła francuskiej stoczni z grupy Chantiers de l'Atlantique. Montaż stacji jest planowany na 2025 rok. Po pełnym uruchomieniu farma wiatrowa o mocy zainstalowanej 350 megawatów zaspokoi potrzeby około 350 tysięcy gospodarstw domowych. Na farmie będzie pracowało 25 turbin wiatrowych po 14 megawatów każda.

- Obecnie RWE prowadzi intensywne prace nad dokumentacją techniczną, niezbędną do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę farmy na morzu oraz infrastruktury eksportowej onshore i offshore – mówi Marcin Zięba z Lighthouse, rzecznik RWE. - Równolegle są finalizowane, przeprowadzane lub uruchomiane kolejne przetargi na dostawy kluczowych komponentów i usług na rzecz projektu. W tym roku RWE przeprowadzi intensywny dialog z głównymi dostawcami oraz potencjalnymi poddostawcami, głównie z polskiego rynku. Intencją jest zbudowanie jak najsilniejszego, lokalnego łańcucha dostaw dla projektu FEW Baltic II.

W tym roku RWE złożyła też sześć kolejnych wniosków o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych. Wnioski koncesyjne dotyczą obszarów o numerach 14E1 – ok. 26 km od Mrzeżyna, 43E1 – 52 km od Darłowa, 44E1 – 53 od Ustki (obok Baltic II), 53E1 – 85 km od Ustki, 60E3 – 83 km od Łeby i 60E4 – 95 km od Łeby.

Na lądzie w Ustce

Odpowiedzialni za budowę bazy operacyjnej w porcie Ustka przedstawiciele RWE - Malte Paul, Matthias Martens i Jakub Budzyński zaprezentowali swoje zamierzenia usteckim radnym w czasie posiedzenia komisji budżetowo-gospodarczej. Jak wówczas informowali, w następnych etapach powstaną trzy kolejne farmy w tej samej lokalizacji. W grudniu RWE podpisała wstępną umowę ze spółką Zarząd Portu Ustka na dzierżawę działki pod budowę bazy operacyjnej, budynku magazynowego i administacyjno-kontrolnego. Wykorzystywane będzie także nabrzeże, przy którym będą stacjonowały statki z załogami. Według harmonogramu prac zakończenie budowy budynków portowych ma nastąpić w 2025 roku, a morskiej farmy wiatrowej w 2026 roku.

Przypomnijmy, że ustecka rada miasta zdecydowała o przekazaniu nieruchomości na własność spółce miejskiej Zarząd Portu Ustka. W październiku grunty warte 9,5 mln zł przeszły w ręce ZPU jako wkład niepieniężny. Umowa z RWE ma być podpisana na 25 lat. Najwięcej statków będzie stacjonowało w porcie w trakcie budowy farmy na morzu, w czasie eksploatacji turbin – tylko dwa. RWE będzie wykorzystywać więc nabrzeża, w tym – obecne przeładunkowe. Dzisiaj Ustka zarabia na przeładunku kruszywa, ale nabrzeże to będzie zajęte przez statki bazy.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Powstają projekty budowlane morskiej farmy wiatrowej Baltic II i bazy serwisowej w Ustce | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.

       

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl

Fot.: Bogumiła Rzeczkowska

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #finanse