Z informacji, którą podaje portal internetowy gp24.pl w marcu w powiecie słupskim w ogniu stanęły dwa zabytkowe pałace - w Główczycach i Kończewie. Z mapy zabytków architektury regionu znikają kolejne obiekty, które stanowią historię regionu i są jego kulturowym dziedzictwem. Warto zatem docenić te, które jeszcze zostały. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:" Dwory i pałace bogatych pomorskich rodów to jeden z wyróżników naszego regionu. Niemal w każdym jego zakątku można natrafić na takie zabytki, będącymi czasem wręcz perłami architektury dworskiej.
Wiele z dworów i pałaców w regionie słupskim jest zadbanych, ale także wiele z nich jest w coraz gorszym stanie. Niektóre bezpowrotnie zniknęły, albo popadły w ruinę w wyniku dewastacji. Dwa lata temu powiecie słupskim w ogniu stanęły dwa zabytkowe pałace - w Główczycach i Kończewie. Z mapy zabytków architektury regionu znikają kolejne obiekty, które stanowią historię regionu i są jego kulturowym dziedzictwem. Warto zatem docenić te, które jeszcze zostały.
Terenem o szczególnym nagromadzeniu dawnych folwarków jest Ziemia Słupska, na której licznie zachowały się okazałe rezydencje otoczone zabytkowymi zabudowaniami gospodarczymi i rozległymi parkami.
Po 1945 roku, kiedy niemal każdy z tych obiektów został splądrowany, ich los był różny. Jedne popadły w ruinę, inne przekształcono na mieszkania, ale większość przejęły państwowe zakłady i instytucje, głównie związane z rolnictwem. Część z tych pałaców zaczęła pełnić funkcję szkół, ośrodków wychowawczych lub domów opieki. I, co ciekawe, dzięki temu, wiele z nich przetrwała i nadal możemy je podziwiać.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Dwory i pałace w regionie słupskim. Warto je zobaczyć [zdjęcia] | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl
Fot.: Archiwum, LOT Ustka