"Majówka pełna możliwości" podaje gdynia.pl

2022-04-24

Miasto Gdynia

Z informacji, którą podaje oficjalny profil Miasta Gdyni w tym roku 1 maja wypada w niedzielę, a Narodowe Święto Konstytucji – we wtorek. Co oznacza, że jeżeli weźmiemy wolny poniedziałek, to nasza tegoroczna majówka potrwa aż cztery dni. W swoim artykule strona pisze:

Cyt.:" Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja 


Zgodnie z tradycją w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości z okazji święta flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 
W poniedziałek, 2 maja w południe na nabrzeżu Pomorskim i pokładzie okrętu ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczystość z asystą honorową Marynarki Wojennej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Natomiast w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny odbędzie się msza święta. Godzinę później sprzed kościoła wyruszy przemarsz.
 
Uczestnicy przejdą ulicami: Świętojańską, Żwirki i Wigury, Słowackiego do pomnika Konstytucji 3 Maja, gdzie o godz. 11.40 odbędą się – z udziałem wojskowej asysty honorowej – centralne uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Program uroczystości
 
Poniedziałek, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej:

Wtorek, 3 maja – Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja:


Biało-czerwona Gdynia

 
Od 1 do 3 maja w Gdyni zostanie wywieszonych około 2 200 sztuk flag.
 
Flagowanie całego miasta obejmuje niżej wymienione ulice, aleje, place i skwery:
 

 
Flagi zostaną wywieszone w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, a zdjęte do 4 maja.
 
Dodatkowo oflagowane będą maszty m.in. ten przy pomniku Harcerzy i Józefa Piłsudskiego.
 
Zachęcamy mieszkańców do dekorowania flagami balkonów i okien – niech to będzie biało-czerwone święto w Gdyni.
 

Błyskawiczna majówka

Muzeum Marynarki Wojennej oraz ORP „Błyskawica” zapraszają na otwarcie sezonu turystycznego na okręcie! Błyskawiczna majówka rozpocznie się 1 maja o godz. 12.00 na nabrzeżu przed okrętem, a od godz. 13.30 bezpłatnie będzie można wejść na pokład. Od 2 maja wejście na „Błyskawicę” będzie już biletowane.
 
1 maja w programie pojawią się m.in.:

 

 
2 i 3 maja Muzeum MW będzie otwarte w godz. 10.00-18.00. Z kolei ORP „Błyskawica” będzie dostępny:

 

Muzeum Emigracji z nową wystawą

Każdy z nas na różnych etapach życia przeprowadzał się chociaż raz. Zmiana miejsca zamieszkania bywa wyzwaniem, szczególnie dla dzieci.

Nowa wystawa „Przeprowadzki” opowiada o emocjach, których mogą doświadczać w takiej sytuacji najmłodsi. Razem z bohaterami wystawy poznajemy odpowiedzi na pytania czym jest migracja i dlaczego ludzie migrują oraz uczymy się oswajać to, co nieznane. To ważne, żeby mówić o tym dziś, szczególnie w obliczu wojny w Ukrainie, która spowodowała, że wielu jej mieszkańców znalazło w Polsce nowy dom.
 
Wystawa „Przeprowadzki” to międzypokoleniowa przygoda, której bohaterami są: Franek, który z rodzicami przeprowadza się do nowego miejsca oraz mieszkająca z rodziną w Polsce ukraińska dziewczynka Olena. To dzięki ich przyjaźni zobaczymy zmieniający się świat oczami dziecka.
 
Ta wystawa powstała z udziałem dzieci i to one miały wpływ na jej finalny kształt. Dlatego podczas zwiedzania poczujemy się jakbyśmy byli częścią opowieści, którą się słucha, ogląda i wypełnia działaniem.
 
Choć wystawa została stworzona z myślą o dzieciach od lat 6 do 12, zawiera wiele elementów, które będę również atrakcyjne dla młodszych odbiorców. W trakcie „Przeprowadzek” poznamy historię młodych bohaterów, przygotujemy się do wielkiej przeprowadzki, poćwiczymy oswajanie dziecięcych strachów, dowiemy się o migracjach zwierząt i rzeczy, a także posłuchamy specjalnie przygotowanego słuchowiska o migrującym Szakalu. Wystawa jest przeznaczona do wspólnego odkrywania przez dzieci razem z rodzinami i opiekunami.

A co nas czeka podczas majówki? Otwarte warsztaty plastyczne i ruchowe nawiązujące do nowej wystawy.
 
Podczas warsztatów będzie można zrobić swój przeprowadzkowy budzik lub magnes, wspólnie rysować i tworzyć potworki na strachy oraz poszukać animatorek przy kolorowych stanowiskach. Oprócz tego odbędą się zajęcia „Świat w ruchu” podczas których choreografka Alicja wciągnie nas w ruchowe zabawy taneczne. Wejście jest bezpłatne, nie wymagane są zapisy.
 
Otwarte warsztaty plastyczne / przestrzeń Dworca Morskiego i Magazynu Tranzytowego:

 

 
Otwarte warsztaty ruchowe „Świat w ruchu” / taras i Magazyn Tranzytowy:

 

 
Wystawa jest bezpłatna i potrwa od 30 kwietnia do końca października 2022 roku. Jest dostępna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
 
Wystawa powstała we współpracy z IKEA, m.in. użyczającej muzeum mebli, które następnie wejdą w drugi obieg w tworzonym przez IKEA Circular Hubie. Kolejnym partnerem jest Storytel, który dał głos bohaterom wystawy i przygotował bajkę o zwierzętach migrujących w wyniku zmian klimatycznych. Jej fragmentu można odsłuchać na wystawie, a całość będzie dostępna od 29 kwietnia w Storytel. Wystawa nie powstałaby bez wsparcia Akcji Anima oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
 

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę MORZE \ MIASTO \ PORT
 

W 1922 roku Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Zaowocowało to powstaniem jednego z najnowocześniejszych portów w Europie, a także współczesnego miasta. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji – narodziła się̨ też polska marynistyka.
 
Już od stu lat artystów intrygują wizerunki sielskiej, gdyńskiej „Bożej Zatoczki” – miejsca, gdzie „cywilizacja wdarła się w pierwotność”. W dwudziestoleciu międzywojennym przestrzeń ta elektryzowała rozmachem inwestycji, skalą przedsięwzięcia, nieznanymi technologiami, nowoczesnością architektury. Odwiedzenie polskiego wybrzeża i wizyta w porcie działały jak magnes na wielu Polaków. Narodowy sen o morskiej potędze dodatkowo podsycał artystyczne inspiracje.
 
Po II wojnie światowej temat nie stracił na znaczeniu. Niekonwencjonalne, wręcz brawurowe ujęcia portu dowodzą, że tematyka morza i architektury brzegowej potrafiła zaintrygować wielu twórców. Powstały różnorodne prace: od realistycznych dzieł wybitnych marynistów jak Marian Mokwa czy Antoni Suchanek przez impresjonistyczne interpretacje Włodzimierza Radziszewskiego po abstrakcyjne kompozycje Kazimierza Ostrowskiego. Jednocześnie ich przekaz pozostał na tyle czytelny, że uważne oko bez trudu dostrzeże charakterystyczne formy i przełomowe wydarzenia – całkiem realną historię gdyńskiego portu.
 
Dziś ta fascynująca opowieść o morzu, Gdyni i jej porcie staje przed oczami publiczności.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Majówka pełna możliwości, czyli jak ją spędzić w Gdyni - Gdynia (www.gdynia.pl) Zachęcamy do przeczytania.

      

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gdynia.pl

Fot.: Karol Stańczak/archiwum​​​​​

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności