Z informacji, którą podaje portal internetowy koscierski.info nieco ponad 2 miesiące pozostało właścicielom nieruchomości oraz ich zarządcom na złożenie deklaracji dotyczącej źródła ogrzewania. Zlekceważenie tego obowiązku będzie się wiązać z karami finansowymi. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:" Procedura zbierania informacji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która będzie zbiorem danych na temat tego, czym ogrzewamy nasze nieruchomości, rozpoczęła się w lipcu minionego roku. Od tego momentu, każdy właściciel nieruchomości, w której znajduje się piec, kominek, kuchnia węglowa, a także inne urządzenia grzewcze, powinien zgłosić takie informacje w Urzędzie Gminy.
Takie informacje zostaną umieszczone we wspomnianej Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przypomnijmy, że CEEB ma się przyczynić do usystematyzowania danych i zgromadzenia ich w jednym miejscu. Ma to być jednocześnie jeden z najważniejszych elementów Krajowego Programu Ochrony Powietrza, który w dalszej perspektywie ma skutkować zdecydowaną poprawą stanu naszego środowiska.
Na dopełnienie wspomnianego obowiązku pozostało coraz mniej czasu. Jak podkreślają przedstawiciele gmin powiatu kościerskiego, w pierwszych miesiącach od momentu wprowadzenia konieczności złożenia deklaracji, mieszkańcy naszego powiatu nie kwapili się, by podać w gminach dane na temat źródeł ogrzewania. Sytuacja zmieniła się na przełomie 2021 oraz 2022 roku.
- Na początku rzeczywiście niewielu mieszkańców przychodziło do naszego urzędu w celu złożenia deklaracji dotyczącej źródła ogrzewania w gospodarstwach domowych, których są właścicielami. Sytuacja radykalnie zmieniła się w momencie wprowadzenia tak zwanego dodatku osłonowego. Przypomnę, że osoby, które się o niego ubiegały i złożyły wcześniej deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, mogły liczyć na większe wsparcie finansowe przyznawane w ramach dodatku osłonowego. Od tego momentu zaobserwowaliśmy zdecydowanie większy ruch naszych mieszkańców i taka tendencja utrzymuje się do chwili obecnej – mówi Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma.
Podobną opinię na temat składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wyrażają inni samorządowcy z powiatu kościerskiego.
- Pierwsze miesiące pod tym względem były naprawdę nieciekawe. Niewielu naszych mieszkańców wypełniało ten obowiązek. A świadczą o tym konkretne dane liczbowe. Na koniec 2021 roku do naszego urzędu wpłynęło około 200 takich dokumentów. Natomiast w momencie wprowadzenia dodatku osłonowego, procedura zdecydowanie przyspieszyła. Na koniec marca mieliśmy ponad 1200 wniosków dotyczących źródeł ogrzewania złożonych przez naszych mieszkańców. Obecnie jest to już wyższa liczba – wyjaśnia Grzegorz Świtała, zastępca wójta gminy Kościerzyna.
Wyjaśnijmy, że w przypadku bloków, zgłoszenia nie musi dokonywać każdy właściciel mieszkania z osobna, ponieważ są to lokale, którymi zarządza spółdzielnia lub wspólnota. W przypadku mieszkań komunalnych właścicielem jest gmina. Co ważne, to na wspomnianych zarządcach ciąży obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła do ewidencji. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek. W takim przypadku, deklarację trzeba złożyć indywidualnie.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, stworzenie centralnej bazy związanej ze źródłami ogrzewania ma być elementem szerokiego programu walki o lepszy stan powietrza. Podobnie jest w przypadku różnych programów zachęcających do wymiany pieców tzw. kopciuchów. Samorządowcy, a przede wszystkim mieszkańcy, mają sporo obaw w związku z wymianą źródeł ogrzewania.
- Rzeczywiście są różnego rodzaju programy, w ramach których można uzyskać dość duże dofinansowanie w związku z wymianą pieca na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Jednak problem polega na tym, że patrząc na to, co się obecnie dzieje w naszym kraju, samo ogrzewanie bardziej ekologicznym paliwem takim jak pellet czy gaz, będzie bardzo kosztowne – stwierdza Andrzej Pollak.(...)
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Ponad połowa mieszkańców nie złożyła deklaracji na temat źródeł ogrzewania. Jeśli nie zrobią tego do końca czerwca, grożą im kary Kościerzyna | Koscierski.info Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z koscierski.info