"Nowe badania i sprzęt w słupskim szpitalu" podaje gp24.pl

2022-05-03

Miasto Słupsk

Jak podaje portal internetowy gp24.pl na Oddziale Kardiologii, INK i Rehabilitacji Kardiologicznej słupskiego szpitala, kierowanym przez dr. Damiana Sendrowskiego, wykonywana jest trójwymiarowa echokardiografia przezprzełykowa (TEE 3D). Badanie to pomaga precyzyjnie oceniać wady serca, implantowane sztuczne zastawki oraz kwalifikować pacjentów do zabiegów kardiochirurgicznych. Odpowiedni do jego wykonania sprzęt jest w szpitalu dzięki staraniom zarządu placówki. W swoim artykule portal pisze:

Cyt.:Jak informuje Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala, rozwój kardiologii to jeden z priorytetów, na których rozwój stawia zarząd placówki. – Choroby serca to problem cywilizacyjny. Rozwijamy procedury chroniące przed ich rozwojem, a specjaliści z naszego szpitala stale kształcą się, by wprowadzać innowacje w leczeniu – mówią prezes zarządu Andrzej Sapiński i wiceprezes Anetta Barna-Feszak.

- Echokardiografia przezprzełykowa jest standardem z diagnostyce wad serca, kwalifikowaniu do zabiegów kardiochirurgicznych i oceny nieprawidłowości trudnodostępnych w klasycznym badaniu przezklatkowym – wyjaśnia dr n. med. Paweł Lewandowski, kierownik Pracowni Echokardiografii w słupskim szpitalu. - Kilka lat temu pojawiła się możliwość wykonywania takich badań w trójwymiarze, ale aparatura do tych badań dostępna była tylko w największych ośrodkach klinicznych w Polsce. Prym w tych badaniach wiodły ośrodki akademickie, ale od pewnego czasu badania trójwymiarowej echokardiografii przezprzełykowej dostępne są też w pomorskich szpitalach marszałkowskich – tłumaczy dr Lewandowski, który wykonuje je w słupskiej placówce.

Ocena trójwymiarowa pozwala na dokładniejsze oszacowanie wad serca i wskazań do zabiegów kardiochirurgicznych. – Na jej podstawie jesteśmy w stanie zwizualizować problem kardiochirurgom – mówi lekarz. - A to dlatego, że prócz tradycyjnego opisu możemy dołączyć cyfrowy zapis badania, co pomaga dokładnie zaplanować zabieg naprawczy.

Na badanie trafiają też pacjenci z powikłaniami po leczeniu kardiochirurgicznym - dzięki tej metodzie można znaleźć i dokładnie ustalić, co spowodowało powikłanie i w jakim zakresie.

- Ponadto w naszym ośrodku wykonywane są zaawansowane zabiegi elektrofizjologiczne, a wspomniane badanie jest często przydatne w zaplanowaniu dostępu do zabiegu i służy poprawie bezpieczeństwa pacjenta – mówi specjalista.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Nowe badania i sprzęt w słupskim szpitalu. Pacjent połyka sondę, by kardiolog mógł zbadać serce | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl

Fot.: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #atkualności   #finanse