Miasto Słupsk
Jak podaje portal internetowy gp24.pl Zarząd Słupskiego Porozumienia Obywatelskiego napisał do Prezesa Rady Ministrów pismo, w którym opowiedział się, za powiększeniem Słupska, tak by częściowo został uwzględniony wniosek słupskiego samorządu. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:"Oto stanowisko SPO:
"Zmiany granic administracyjnych miast to naturalny proces, który miał i ma miejsce w wielu miastach na terenie Polski i w końcu w naszym Regionie taką potrzebę dostrzeżono, trwa natomiast dyskusja w jakim zakresie;
Widzimy konieczność, potrzebę i zasadność zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska o tereny przede wszystkim mocno zurbanizowane, co spowoduje wzmocnienie i dalszy rozwój miasta i całego Regionu, podniesie potencjał tej części województwa
pomorskiego tzw. Ziemi Słupskiej;
Widzimy zasadność poszerzenia granic administracyjnych Miasta Słupska szczególnie w kierunku północnym celem dalszego rozwoju urbanistycznego miasta oraz zacieśnienie współpracy w ramach Dwumiasta Słupsk – Ustka;
Przy podjęciu decyzji o poszerzeniu granic administracyjnych Miasta Słupska należy również wziąć pod uwagę więzi społeczne oraz granice obwodów publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Słupsk.
Reasumując, Zarząd Słupskiego Porozumienia Obywatelskiego rekomenduje uwzględnić w części wniosek Miasta Słupsk o zmianę granic administracyjnych".
Pod tym pismem do premiera Mateusza Morawieckiego podpisali się Adam Piekarec i Daniel Jursza, czyli prezes i wiceprezes stowarzyszenia, które w poprzedniej kadencji miało swoich przedstawicieli w Radzie Miejskiej w Słupsku.
Tymczasem jak dowiedzieliśmy się w gminie Słupsk mieszkańcy gminy nie szykują kolejnych demonstracji w obronie granic swojego samorządu. Ostatnia takowa miała miejsce w maju w Warszawie. Teraz w gminie czekają na decyzję Rady Ministrów, która ustawowo musie zapaść do końca lipca, tak by ewentualna zmiana granic Słupska i sąsiednich samorządów (gmina i powiat) mogła obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
Przypomnijmy, słupski samorząd w grudniu ub. roku wszczął procedurę zmiany granic. Pod koniec marca przekazał komplet z tym związanych dokumentów i analiz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojewoda Pomorski wydał opinię na ten temat, pokazując, że w całości przyjęcie wniosku miasta byłoby dla gminy problemem, co innego przyłączenie do miasta 2-3 sołectw (miasto chce przyłączyć sześć i obręb).
Konsultacje społeczne pokazały, że mieszkańcy gminy nie chcą przyłączenia do miasta, a mieszkańcy Słupska są za powiększeniem miasta. Naukowcy opiniujący słupski wniosek, doszli do konkluzji, że jest to korzystne dla miasta ale i mieszkańców gminy.
Profesor Andrzej Bałaban z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego autor opinii o zmianie granic Słupska uważa, że mieszkańcy gminy, którzy protestują przeciw powiększeniu miasta działają na swoja niekorzyść.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Słupskie Porozumienie Obywatelskie za powiększeniem miasta po północnej stronie | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl