"Jedna osoba nie żyje, trzy podtrute tlenkiem węgla" podaje kartuzy.info

2022-11-27

Hopy, powiat kartuski 

Z informacji, którą podaje portal powiatu kartuskiego kartuzy.info zaczadzeniu uległ 62-letni mężczyzna w Hopach. Trzy inne osoby zostały poszkodowane. Zatrważające są też statystyki pożarów kominów i i tych, w których przyczyną jest nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych. Dlatego też strażacy po raz kolejny apelują do mieszkańców o czyszczenie kominów i sprawdzanie instalacji grzewczych. W swoim artykule portal pisze:

Cyt.:"Z interwencjami, z którymi szczególnie strażacy spotykają się w okresie grzewczym, są pożary sadzy kominowej. Wiąże się to z notorycznym zaniedbywaniem obowiązku wykonywania czyszczenia i przeglądu przewodów kominowych, który spoczywa na właścicielu obiektu.

- W ubiegłym sezonie grzewczym, a więc od października 2021 roku do końca marca 2022 roku odnotowaliśmy około 90 pożarów sadzy w kominie. W tym roku strażacy interweniowali już przy pięciu takich pożarach - informuje st. kpt. Marek Szwaba, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Kartuzach.

Często, niestety, jak mówi staropolskie przysłowie, jesteśmy mądrzy dopiero po szkodzie. Warto jednak zadbać o przewody kominowe, bo mandat może okazać się najmniej uciążliwą karą. Tą wyższą i najbardziej dotkliwą może być strata całego dobytku wywołana przez pożar, a co gorsza śmierć bliskiej osoby.

Przepisy nakładają na właścicieli obowiązek dbania o przewody kominowe i wentylacyjne. W przypadku pieców opalanych paliwem stałym czyszczenie przewodu kominowego należy wykonać cztery razy w roku, w przypadku paliwa gazowego przegląd należy wykonać – dwa razy w roku, z kolei  kanału wentylacyjnego raz w roku. Ponadto warto zadbać o stan instalacji elektrycznych, gdyż często zwarcie instalacji elektrycznej prowadzi do powstania pożarów. Ważne jest również zachowanie porządku w kotłowni. Często przyczyną pożarów jest bowiem również nieprawidłowe składanie materiałów palnych w pobliżu czynnego pieca. Zdarza się, że nieodpowiednio składowany jest też popiół, który rozgrzany pozostawiany jest w sąsiedztwie materiałów łatwopalnych lub pojemnikach ze sztucznego tworzywa – podkreśla st. kpt. Marek Szwaba.

Jak dodaje, warto także stan techniczny przewodu kominowego pod względem ewentualnych wad konstrukcyjnych.

Warto pamiętać, że pożary nie są jedynym skutkiem problemów urządzeń grzewczych i niesprawnej wentylacji. Znacznie poważniejszym zagrożeniem jest czad - bezwonny i bezbarwny gaz. A ten w minionym sezonie grzewczym zebrał śmiertelne żniwo także w powiecie kartuskim. 17 listopada 2021 roku nad ranem w jednym z budynków w Hopach ujawniono zwłoki 62-letniego mężczyzny. W pomieszczeniu, w którym go znaleziono, stwierdzono stężenie tlenku węgla. Mężczyzna uległ zaczadzeniu.

Inne trzy osoby zostały podtrute tlenkiem węgla.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Bezlitosny CZAD - jedna osoba nie żyje, trzy podtrute tlenkiem węgla! | Kartuzy.info Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z kartuzy.info

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności