Miasto Słupsk
Z informacji, którą podaje portal informacyjny gp24.pl w słupskim szpitalu wdrażany jest tzw. protokół ERAS, czyli protokół kompleksowej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia chirurgicznego. Pracuje nad tym międzyoddziałowy zespół medyczny. Celem jest zmniejszenie powikłań pooperacyjnych, skrócenie czasu pobytu w szpitalu i jak najszybszy powrót pacjenta do normalnej aktywności. W swoim artykule portal pisze:
Cyt.:"Wprowadzenie nowych zasad wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pacjenta podczas pobytu w szpitalu, ale także po wyjściu z niego.
- Protokół zakłada, że przygotowanie pacjenta do operacji zaczyna się już od pierwszej wizyty ambulatoryjnej, podczas której zapada decyzja o zabiegu – mówi dr n. med. Jarosław Feszak, chirurg z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. – Od tego momentu każdy pacjent oraz członek personelu wie co ma robić i jak przebiegają kolejne etapy leczenia. To standardowo stosowany protokół w placówkach na całym świecie. Protokół zakłada eliminację wiedzy opartej na „autorytecie” lekarza na rzecz fachowej, opartej na faktach popartych badaniami medycznymi.
- Takie rozwiązanie daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i uczestnictwa w całym procesie, a medykom możliwość rzetelnego porównywania wyników leczenia u poszczególnych chorych – podkreśla Andrzej Sapiński, prezes szpitala.
W ramach protokołu ERAS już na samym początku drogi, przy podejmowaniu decyzji o zabiegu, lekarz zbiera od pacjenta wywiad dotyczący nie tylko dotychczasowego leczenia i przyjmowanych leków, ale też nałogów, aktywności fizycznej, stanu odżywienia pacjenta i informuje go jak te czynniki wraz z procesem leczenia mogą wpłynąć na rehabilitację pooperacyjną. Do czasu zabiegu pacjent pracuje nad poprawą dobrostanu. To szeroko pojęte przygotowanie przedoperacyjne zwane prehabilitacją i obejmuje edukację pacjenta, utratę masy ciała u otyłych, zdrowe żywienie z odpowiednią zawartością białka, witamin i mikroelementów (nawet do 60 proc. chorych onkologicznych jest niedożywiona), regularny, dostosowany do możliwości wysiłek fizyczny (min. 30 minut dziennie ćwiczenia aerobowe i oporowe), unikanie używek min. 4 tygodnie przed planowanym leczeniem.
Przed samym zabiegiem, już w szpitalu, zaleca się m.in. skrócenie czasu głodzenia przedzabiegowego pacjenta, podanie napoju węglowodanowego, unikanie podawania leków opioidowych z wyjątkiem tych niezbędnych i samodzielne zejście pacjenta na blok operacyjny. To wszystko ma zminimalizować poczucie stresu u chorego. W ramach protokołu ERAS zaleca się też np. odpowiednie ułożenie ciała podczas zabiegu, wykonanie operacji, gdy tylko to możliwe metodą laparoskopową, unikanie rutynowego zakładania pacjentowi cewnika, sondy nosowo-żołądkowej i drenów oraz stosowanie krótko działających leków znieczulających.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Nowe zasady przygotowania do zabiegów operacyjnych w słupskim szpitalu. Będzie bezpieczniej dla pacjenta | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl
Fot.: WSS SŁupsk