Głodowo, powiat kościerski
Jak podaje strona internetowa Kurier Kaszubski w sobotę w Głodowie, gmina Liniewo, odbyła się uroczystość przekazania średniego samochodu pożarniczego, miejscowym strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej. Wymiar i przebieg tej uroczystości ukazał wszystko to, co wiąże się ze szlachetnością postaw, służebną rolą OSP wobec społeczeństwa i lokalnym patriotyzmem, współgrającym z braterstwem osadzonym na sztafecie strażackich pokoleń. W swoim artykule strona pisze:
Cyt.:"Samochód o jaki wzbogacili się głodowscy strażacy to średni wóz marki Renault Premium 260 z 1998 roku, przygotowany przez specjalistyczną firmę Perfect Auto. Pomysł na jego pozyskanie pojawił się podczas walnego zebrania OSP w 2021 roku. Strażacy wystąpili z pomysłem zbiórki pieniędzy na samochód, którą do docelowej wartości miał dopełnić wójt gminy Mirosław Warczak. Zakładano, że strażacy uzbierają połowę kwoty, a drugą połowę dorzuci gmina. W rzeczywistości stało się tak, że potwierdziło się abstrakcyjne porzekadło o „większych i mniejszych” połowach, gdyż ostatecznie strażacy uzbierali 56 tys. zł, a wójt Liniewa dorzucił z gminnego budżetu 130 tys. zł. Ponadto przebudowana i wyremontowana została remiza, wraz z zapleczem kuchennym i magazynowym.
Cała wieś postawiona na nogi
Na uroczystość przekazania samochodu przybył wójt gminy Liniewo dh Mirosław Warczak, przewodniczący Rady Gminy Adam Sosnowski, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie mł. bryg. Rafał Duzowski oraz Komendant Gminny ZOSP dh Wiesław Szarmach. Przybyli także radni gminni, powiatowi, pracownicy gminy Liniewo, sołtys Głodowa Mirela Wrosz, a także przedstawiciele jednostek OSP z gminy, miejscowej szkoły podstawowej i instytucji oraz organizacji społecznych. Poświęcenia nowo pozyskanego pojazdu dokonał proboszcz parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Pogódkach ks. Robert Mańk. Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym odegranym w całości, a na placu przed remizą zgromadzili się druhowie i druhny z jednostki w Głodowie, w tym adepci z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i zaproszeni goście. Ceremonię poprowadził prezes OSP w Głodowie Mieczysław Majer. Zanim jednak mieszkańcy mogli podziwiać kilka pokoleń ustawionych w karnym szeregu miejscowych druhów i uśmiechnięte, sympatyczne buzie głodowskich druhen, całą wieś zelektryzowały przeraźliwe syreny wozów strażackich z migającymi światłami ostrzegawczymi. W asyście wozów innych jednostek i w szpalerze dymnych różnobarwnych rac, na plac przed remizą wjechał bowiem „główny bohater” sobotniej uroczystości, czyli średni samochód pożarniczy marki Renault Premium 260.
Przemówienia, życzenia i powinszowania
Zanim nastąpiło oficjalne przekazanie samochodu jednemu z druhów, głos zabrali zaproszeni goście. Niektóre przemówienia chwytały za serce, nawiązywały do służebnej, opartej na najwyższym zaufaniu społecznym roli OSP w lokalnej rzeczywistości. Słynący z finezyjnych, celnych metafor wójt gminy Mirosław Warczak, wyraził zadowolenie z faktu, że samochód będzie doskonałym uzupełnieniem odwagi, bohaterstwa i męstwa legionistów Św. Floriana, jakimi są strażacy OSP. Komendant Gminny ZOSP dh Wiesław Szarmach nawiązał do zaufania społecznego jakiemu sprostać muszą druhowie, właściwych racjonalnych postaw, wskazując, że to od nich samych, a nie od sprzętu, wyposażenia i pojazdów, zależy jak ochotnicza straż funkcjonuje i jak postrzegana jest w społeczeństwie. O roli i znaczeniu OSP w lokalnej społeczności mówił mieszkaniec Głodowa, przewodniczący Rady Gminy Adam Sosnowski, a do ważkości i prestiżu OSP nawiązał zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie mł. bryg. Rafał Duzowski, życząc także strażakom niezawodności pojazdu, używania go możliwie jedynie do ćwiczeń a w razie prawdziwych akcji bojowych, bezpiecznych działań bez strat i szkód w mieniu i zdrowiu strażaków.
Społeczno-kulturowy wymiar inicjatywy druhów
Wystarczyło uważnie przyjrzeć się oraz wtopić w szeregi zgromadzonych druhów, druhen i mieszkańców, aby przekonać się, że atmosfera uroczystości, jak w soczewce pokazała wzniosły aspekt kulturowy lokalnego środowiska wiejskiego, z całym dobrodziejstwem pozytywnych postaw społecznych, przywiązaniu do takich wartości jak wspólne wykorzystywanie przestrzeni społeczno-kulturowej, angażowanie instytucji przez zbiorową, braterską aktywność i budowanie umocnionego na solidnych fundamentach patriotyzmu lokalnego. Rozwój cywilizacyjny jaki jest efektem takich zachowań, niewątpliwie wpływa na rozwój całego kraju. Przyglądając się głodowskiej społeczności, można by nawet powiedzieć, że w takich miejscach, przy takich inicjatywach i w takich społecznościach, bije serce Polski.
Na zakończenie uroczystości, w remizie odbyła się mała biesiada, na której posilić się można było pieczonymi udźcami i smakowitymi przystawkami.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Kurier Kaszubski | Facebook Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z Kurier Kaszubski