Miasto Gdynia
Z informacji, którą podaje oficjalny profil Miasta Gdyni na Oksywiu pną się w górę mury Akademickiego Centrum Technologii Podwodnych. To tutaj pierwsze szlify i techniczną wiedzę będą zdobywać przyszli specjaliści militarnej technologii. Na placu budowy wmurowano już symboliczny kamień węgielny, a ceremonia zbiegła się w czasie z celebrowaniem wyjątkowej, bo 100. rocznicy powstania Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W swoim artykule stacja pisze:
Cyt.:"Jeśli celebrować okrągłą, setną rocznicę utworzenia uczelni, to najlepiej pod znakiem rozwoju – tak też swój zaszczytny jubileusz obchodzi Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, która w piątek (21 października) wmurowała kamień węgielny pod nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy dla przyszłych specjalistów technologii podwodnych.
- Rozpoczyna się nowe stulecie naszej uczelni i to nowe stulecie jest zapoczątkowane czymś szczególnym, specjalnym. W tym dniu wmurowany zostanie kamień węgielny pod najnowocześniejsze w Europie i jedno z najnowocześniejszych na świecie centrów do prowadzenia badań w szeroko rozumianych pracach podwodnych. To jest generacyjny skok nie tylko dla naszej uczelni, ale również dla nauki polskiej – mówił podczas symbolicznej ceremonii kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Tym samym na terenie kampusu AMW na gdyńskim Oksywiu stanie obiekt, który będzie wykorzystywany zarówno z korzyścią dla środowiska akademickiego, jak i na potrzeby wojska. Docelowo dzięki nowym możliwościom badań i rozwoju technologii podwodnych centrum może też stać się istotnym ogniwem w strukturze NATO związanej z systemem ratowania załóg okrętów podwodnych i nurków.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wziął udział Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.
- Będziemy dziś jeszcze wielokrotnie mówić o osiągnięciach Akademii Marynarki Wojennej, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na katedrę Technologii Prac Podwodnych, która ma unikalny, fantastyczny dorobek i Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, które działa przy katedrze. W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy świadkami takich wydarzeń, jak ostatnio wybuchy na gazociągu Nordstream właśnie badania, szkolenia, które są organizowane i przeprowadzane przez Akademickie Centrum Technologii Podwodnych nabierają kluczowej wagi – podkreślił Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.
Co dokładnie powstanie dzięki nowemu budynkowi Akademickiemu Centrum Technologii Podwodnych? Studenci i naukowcy otrzymają do dyspozycji nowoczesny sprzęt badawczy, w tym także symulatory, dzięki którym będzie można opracowywać zaawansowane rozwiązania wspierające wojskowe działania operacyjne pod powierzchnią wody. Gotowe projekty mają być wdrażane do bieżącej działalności marynarki wojennej.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Rośnie centrum dla podwodnych specjalistów z AMW - Gdynia (www.gdynia.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gdynia.pl
Fot.: Kamil Złoch