Miasto Gdynia
Jak podaje oficjalny profil Miasta Gdyni w piątek, 21 października zakończyła się 11. edycja Gdynia Explory Week. To były trzy dni wypełnione debatami, spotkaniami i warsztatami. W tym roku wydarzenie ponownie gościło w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Zwieńczyła je gala wręczenia nagród dla najlepszych młodych innowatorów. I miejsce w Konkursie Naukowym Explory zajął Filip Piękoś, uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, który stworzył bezdotykowe i programowalne klawiatury dla osób z niepełnosprawnościami. W swoim artykule stacja pisze:
Cyt.:"Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie, które promuje naukę, a także święto miłośników nowoczesnych technologii. W tym roku odbyła się 11. edycja tego wydarzenia. Poprzednie dwie odsłony imprezy organizowano w formule hybrydowej. Tym razem uczestnicy ponownie spotykali się stacjonarnie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Wydarzenie rozpoczęło się w środę, 19 października i trwało trzy dni. W tym czasie odbyły się debaty, warsztaty i spotkania dotyczące świata nauki i innowacyjnych pomysłów. Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. wykładu pt. „Sztuka skutecznej komunikacji naukowej”, który wygłosiła Zuzanna Podgórska – popularyzatorka nauki i prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Spotkali się też z Gabrielą Szczepanik – ubiegłoroczną laureatką Konkursu Naukowego Explory. Z kolei nauczyciele i edukatorzy mieli okazję wziąć udział w Konferencji Talentowej Explory i dyskutować o tym, jak wspierać młode talenty i jak można pomóc w pełni rozwijać ich potencjał. Ostatniego dnia odbył się Pitching Młodych Talentów, czyli prezentacje finalistów Konkursu Naukowego Explory. Tuż po nim wszyscy zainteresowani wzięli udział w spotkaniu z tegorocznym gościem specjalnym wydarzenia – Kajetanem Duszyńskim.
Równolegle do wydarzeń w Gdyni w szkołach w Warszawie, Lublinie i Łodzi zorganizowano popularyzujące naukę warsztaty i wykłady.
Finał Konkursu Naukowego Explory
Nieodłącznym elementem Gdynia Explory Weeku jest finał Konkursu Naukowego Explory dla młodych naukowców gotowych do podejmowania wyzwań. Jest on skierowany do młodzieży w wieku od 13 do 20 lat. Młodzi ludzie mają szansę pokazać swoje pomysły światu i skonsultować je z ekspertami, a także wygrać prestiżowe nagrody.
W tym roku do konkursu zgłoszono 241 projektów. Do finału zakwalifikowały się 33 z nich. Autorzy najlepszych pomysłów przedstawili je członkom jury podczas specjalnej sesji w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
– Organizujemy konkurs od 11 lat. Szukamy młodych talentów wszędzie – w dużych i małych miastach. Dziś odbyło się nasze największe święto, czyli gala wieńcząca tegoroczną odsłonę konkursu. Z roku na rok jurorzy mają coraz trudniejsze zadanie, bo projekty są coraz bardziej ambitne, innowacyjne i fantastyczne. My już powoli przestajemy rozumieć, nad czym te młode osoby pracują i dlatego zapraszamy do grona jurorów specjalistów z różnych dziedzin, z różnych branż oraz przedstawicieli firm, żeby mogli spojrzeć na to swoim eksperckim okiem i zdecydować, które pomysły są najlepsze i zasługują na to, żeby otrzymać nagrodę, dalej się rozwijać lub zostać wdrożone – mówi Dorota Braziewicz, dyrektor programu Explory.
Gala finałowa odbyła się w piątek, 21 października w sali audytoryjnej PPNT. Poznaliśmy podczas niej tegorocznych laureatów.
I miejsce zajął Filip Piękoś, uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Jury doceniło jego projekt „ZHELTA K6 – bezdotykowe, programowalne klawiatury dla osób z niepełnosprawnościami”. Laureat otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych, które ufundował mecenas Explory – Orlen.
– Jestem bardzo zadowolony i dalej nie mogę uwierzyć w to, co się właśnie stało. Wygraną przeznaczę na dalszy rozwój mojego projektu, na pomaganie osobom z niepełnosprawnościami, na tworzenie nowych prototypów klawiatur oraz pracę nad innymi rozwiązaniami, które również mogą pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Mój projekt, czyli klawiatury ZHELTA służą głównie osobom z niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą korzystać z tradycyjnej klawiatury komputerowej. Tutaj mogą używać klawiatury, której przełączniki są dla nich odpowiednio dostosowane i mogą być aktywowane magnetycznie – przez zbliżenie wskaźnika do pola klawisza – mówi Filip Piękoś, laureat I miejsca w Konkursie Naukowym Explory.
Stworzone przez niego urządzenie posiada 6 elementów czynnych, których funkcje można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wbudowany w klawiaturę wyświetlacz OLED umożliwia podgląd aktualnie wprowadzonego oprogramowania, funkcji klawiszy lub dowolnych innych informacji.
II miejsce zdobyły Agata Kozajda i Julia Świerczyńska, uczennice XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Nagrodzono je za projekt „In vino veritas - wpływ miRNA obecnych w czerwonym winie na choroby układu krążenia”. Opiera się on na hipotezie regulacji ludzkich genów przez krótkie niekodujące RNA (miRNA) obecne w czerwonym winie. W ramach projektu określono miRNA homologiczne w sekwencji mającej zdolność wiązania z mRNA – między homo sapiens i vitis vinifera. Ludzkie geny zawierające sekwencje rozpoznawane przez te miRNA są związane z procesami istotnymi dla chorób układu krążenia. Wyniki pozwolą na produkcję nowych preparatów działających ochronnie w chorobach układu krążenia. Laureatki dostały stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych.
III miejsce przyznano Katarzynie Furmanek z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica w Warszawie za projekt „Wpływ propolisu na Cutibacterium acnes w aspekcie leczenia trądziku”. Celem pracy jest ocena skuteczności działania bakteriobójczego propolisu w metodzie dyfuzyjno-krążkowej na bakterie Cutibacterium acnes, które zostały wyizolowane ze zmian trądzikowych. Wszystko w celu ograniczenia antybiotykoterapii i zbadania efektu profilaktycznego oraz leczniczego. W nagrodę autorka otrzymała stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych.(...)"
Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Młodzi naukowcy i innowatorzy nagrodzeni - Gdynia (www.gdynia.pl) Zachęcamy do przeczytania.
Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gdynia.pl
Fot.: Magdalena Czernek