"Słupski szpital rozpoczął leczenie spastyczności" podaje gp24.pl

2022-11-04

Miasto Słupsk

Jak podaje portal informacyjny gp24.pl pojawiła się nowa szansa na leczenie pacjentów po udarach mózgu ze Słupska i regionu. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku rozpoczął leczenie spastyczności z zastosowaniem toksyny botulinowej. W swoim artykule portal pisze:

Cyt.:"Do spastyczności dochodzi nawet u 20-40 procent pacjentów po przebytym udarze. Jest to zaburzenie powstałe wskutek uszkodzenia górnego neuronu ruchowego i objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym. Jest to zjawisko nie tylko utrudniające bądź uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności, ale także powodujące bolesność u części pacjentów.

- Chociaż w większości przypadków spastyczność dotyczy rąk, zdarza się, że zaburzenia, dotyczyć mogą także nóg. Co ważne, nie zawsze objawy ujawniają się tuż po udarze, o spastyczności dowiedzieć możemy się nawet kilka tygodni później – mówi dr n. med. Michał Schinwelski, neurolog z wieloletnim doświadczeniem leczenia spastyczności, szkolący neurologów ze słupskiego szpitala.

Pacjenci, którym doskwiera spastyczność po udarze, odczuwają bolesne skurcze mięśni, które znacząco utrudniają funkcjonowanie. Bardzo często dolegliwość dotyczy nadgarstka oraz łokcia, które nienaturalnie układają się niezależnie od tego, czy rękoma ruszamy, czy nie. Pacjent, który cierpi na spastyczność po udarze zazwyczaj nie tylko nie ma możliwości wykonywania precyzyjnych ruchów, ale niejednokrotnie także jakiegokolwiek ruchu ręką.

- Wynika to z faktu takiego napięcia mięśni, że ręka jest przyciśnięta do klatki piersiowej, a jej wyprostowanie jest niemożliwe – zaznacza dr Schinwelski. - Spastyczność po udarze mózgu bardzo często objawia się także trudnościami w chwytaniu i utrzymywaniu w dłoniach nawet lekkich przedmiotów. Jeśli mamy do czynienia ze spastycznością nóg, pacjent może miewać problemy z utrzymaniem równowagi – dodaje dr Schinwelski.

Najważniejsza jest diagnoza oraz zastosowanie właściwego leczenia. Jeśli pacjent nie podejmie żadnych kroków w tym kierunku, może dojść do nieodwracalnych zmian i deformacji, które pomimo późniejszej rehabilitacji nie będą możliwe do wyleczenia. Długo utrzymująca się spastyczność może być także przyczyną kolejnych schorzeń, wśród których najpoważniejszą jest zakrzepica żylna, która jest wyjątkowo niebezpieczna dla pacjentów po udarze. Ciągły ucisk przyczyniać się może także do powstawania trudnych do wyleczenia odleżyn.
Dzięki rozwojowi medycyny pacjenci mogą liczyć na szereg różnych form leczenia, w tym zastrzyki z toksyny botulinowej. Głównym zadaniem toksyny jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, co w połączeniu z rehabilitacją, pozwala na poprawę sprawności. Terapię tę należy połączyć z najpopularniejszą formą leczenia, czyli rehabilitacją. Dzięki wykonywanym regularnie przez fizjoterapeutę zabiegom i ćwiczeniom pacjent ma możliwość odzyskania pełnej sprawności lub sprawności częściowej.(...)"

Cały artykuł możecie Państwo znaleźć na stronie Słupski szpital rozpoczął leczenie spastyczności. Pojawia się ona najczęściej po udarach | Głos Pomorza (gp24.pl) Zachęcamy do przeczytania.

Źródło: Cytowany artykuł pochodzi z gp24.pl

Fot.: WSS Słupsk

Zobacz więcej wiadomości na temat:   #aktualności   #